-2 C
Скопје

ЕУ во декември ќе одлучува за идните односи со Турција

ЕУ ќе донесе одлука за иднината на односите со Турција на состанокот на лидерите на 10 и 11 декември, соопшти Европската комисија.

– Сите опции се подготвени и се на маса. Ја чекаме одлуката на лидерите на ЕУ 27, која првенствено ќе се заснова на постапките и пораките на Турција, изјави портпаролот на ЕУ, Питер Стано.

Тој посочи дека, според задачата што ја добила од лидерите на ЕУ, Службата за надворешна политика на ЕУ разгледала планови за неколку опции, кои вклучуваат „позитивна агенда” и организација на конференции за ситуацијата во регионот на Источен Медитеран.

ЕУ порача дека тие се обидуваат да „дадат шанса” на дијалогот со Турција, но исто така оценуваат дека постои „растечка фрустрација поради однесувањето на Турција”.

Прочитајте и...  АМСМ: Внимателно возете во клисурите, долините и котлините

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел летоска соопшти дека доколку нема напредок во разговорите со Турција, ЕУ ќе разгледа дополнителни рестриктивни мерки против Анкара.

Извор:МИА

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар