2 C
Скопје

ЕУ со санкции за руски функционери за хакерскиот напад на Бундестагот во 2015 година

Европската унија (ЕУ) воведе санкции за шефот на руската воена разузнавачка служба (ГРУ), Игор Костјуков и некои други руски граѓани обвинети за хакерски напад врз германскиот парламент во 2015 година, во кој беа украдени електронските пораки на канцеларката Ангела Меркел.

Русија ги негираше обвинувањата.

Покрај Костјуков, со санкциите на ЕУ се опфатени и Дмитриј Бадин, обвинет за организирање хакерски напад, како и припадници на специјалната единица ГРУ позната како 85. Главен центар, кој го извршил нападот.

– Значајна количина на податоци беа украдени, а налозите за е-пошта на неколку пратеници, како и на канцеларката Ангела Меркел, беа загрозени”, се вели во Службениот весник на ЕУ.

Во уредбата се посочува дека Костјуков бил одговорен за нападот врз информацискиот систем на германскиот парламент.

Прочитајте и...  Се чека согласност од „Фајзер“ за да пристигнат вакцините од Србија

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Навални, нова провокациска доктрина или рестартирање на односите на САД и Русија

Конгресмените се соочуваат со закани пред продолжението на расправата за импичмент за Трамп

Слободен печат

Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Слободен печат

СДСМ: Пописот ќе се одржи на пролет, ВМРО-ДПМНЕ ги манипулира граѓаните

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е политички што се гледа и во правото на вето доколку резултатите не испаднат како што се договорени

Слободен печат

Во Британија вакцинирани повеќе од 6,3 милиони луѓе

Слободен печат

Остави Коментар