1 C
Скопје

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Еврокомесарката за здравство, Стела Кириакидес, од Европскиот Парламент денеска најави дека ЕУ ќе обезбеди 70 милиони евра во грантови за земјите од Западен Балкан за да набават вакцини од ЕУ.

Комесарката задолжена за здравство во ЕУ утрово пред европратениците реферираше за состојбата со вакцинацијата во ЕУ, но и во третите земји партнери на ЕУ со понизок приход, меѓу кои и западнобалканските.

Кириакидес изјави дека преку Ковакс, глобалниот механизам за набавка на вакцини, каде ЕУ е најголем донатор, ЕУ ќе им помогне на земјите од Западен Балкан да се вакцинираат приоритетни групи како што се здравствените работници и ранливите лица.

-Ќе обезбедиме грант од 70 милиони евра за Западен Балкан за да можат да купат вакцини од земјите членки на ЕУ. Работиме и со Светската здравствена организација да обезбеди веднаш поддршка од 50 милиони евра за вакцинска подготвеност на Западен Балкан и во земјите од соседството, изјави еврокомесарката за здравство.

Прашањето за снабдување со вакцини на земјите од Западен Балкан на највисоко ниво, го покренал алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Милтиадис Варвициотис за време на Советот за општи прашања на ЕУ, соопштија од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Прочитајте и...  Најдолгиот февруари

-Од особена важност е успесите на ЕУ да ги споделиме со нашите пријатели и соседи, а особено со оние земји кои ја имаат изразено намерата во иднина да дојдат со нас, рекол Варвициотис.

Паралелно, на состанокот го претставил и грчкиот предлог за заеднички европски сертификат за вакцинација, истакнувајќи дека од моментот кога постои „заедничка европска вакцинација, треба да постои и заеднички европски сертификат”.

Поврзани вести

Стартува кампањата за пописот под слоганот „Тука живеам, одлучувам, постојам”

Слободен печат

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извозот на вакцини за Австралија

Слободен печат

За овој месец најавен старт на имунизацијата на населението: Вакцините на „Фајзер“ треба да стигнат во првиот квартал од оваа година

Слободен печат

Каналот на Трамп на Јутјуб ќе биде дозволен штом се намали ризикот од насилство

Слободен печат

Истражување во САД: За повеќето Американци, Кина е непријател или конкурент

Слободен печат

ПЕЦ: Досега починаа 840 новинари во светот од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар