ЕУ се мобилизира, нова помош за кампот Мориа на Лезбос

Грција има потреба од дополнителна помош по големиот пожар што го уништи бегалскиот камп на островот Лезбос, ЕУ продолжува да се мобилизира велат од Европската Комисија.

Преку ЕУ механизмот за цивилна заштита Данска, Австрија, Финска, Шведска и Германија испратија дополнителни реквизити во Лезбос, главно покривачи, шатори и вреќи за спиење, на барање на Грција. 

За кампот Мориа од април се мобилизира поддршка од повеќе земји членки, Полска, Австрија, Данска, Холандија, Чешка, Франција испратиле душеци, вреќи за спиење, постелнина, медицински контејнери, итн за потребите на бегалците во Мориа, велат прес службите во Брисел.

Еврокомесарот задолжен за хуманитарна помош и за Механизмот за цивилна заштита, Јанез Ленарчич, им се заблагодари на земјите членки за нивната поддршка нарекувајќи ја “солидарност во акција”. 

Прочитајте и...  Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Поврзани вести

ВИДЕО: Девојче падна од третиот кат од станбена зграда, сите останаа вчудовидени како се спаси

Илинка Иљоска

Сојузот на здруженија на пензионери апелира да се обебедат вакцини против грип за пензионерите

Слободен печат

Германски виролог објаснува за короната: Зошто Кинезите трошат многу кондоми, зошто луѓето не требаше да се затвораат дома и како правилно постапи Путин

Слободен печат

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Поради штрајк граничниот премин Евзони утре ќе биде затворен за сообраќај

Слободен печат

Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар