13 C
Скопје

ЕУ: Правната постапка против Британија ќе продолжи,

Европската унија соопшти дека ќе продолжи правната постапка против Велика Британија поради последната еднострана акција во Северна Ирска, нагласувајќи дека се прифатливи само заеднички договорените решенија околу прашањето за трговија.

Потпретседателот на ЕК, Марош Шефчович го прими вчера британскиот преговарач за Брегзит, Дејвид Фрост, на кого му порача дека само договорите на заедничките тела, формирани во рамки на договорот за излез од Унијата, можат да обезбедат стабилност во Северна Ирска.

– Потпретседателот инсистираше на меѓусебно договорените цели кон целосно почитување на Протоколот, кој вклучува и јасни завршни точки, рокови, пресвртници и алатки за мерење на напредокот, се наведува во соопштението на ЕУ.

Шефчович додаде дека правната постапка против Британија ќе „продолжи се додека биде неопходно”.

Поврзани вести

ВИДЕО I Силна бура во Хрватска: Илјадници громови удрија во Истра

Слободен печат

Филипините ги враќаат подарените 1000 дози кинески вакцини: Немале одобрение

Слободен печат

Војниците на Беливук откажуваат послушност: Почнаа да откриваат сè за злосторствата на кланот

Слободен печат

Трагедија заради селфи? 20 годишно момче од Војводина се качи на вагон, го убија 25.000 волти

Слободен печат

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат

Лукашенко: Белорусија разви своја „жива“ вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар