ЕУ: Потребна е подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот

Берош изрази задоволство што состанокот беше организиран во краток рок, нагласувајќи дека тој го смета за успех на хрватската дипломатија.

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема од Кина.

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, денеска закажа вонреден состанок на министрите за здравство од сите земји-членки за да се координира одговорот за заканата од короновирусот.

– Европа размислува, Европа се подготвува и Европа е внимателна. Ние не тврдиме дека сме апсолутно безбедни, но внимателни сме, рече министерот Берош по состанокот со кој претседаваше.

Берош изрази задоволство што состанокот беше организиран во краток рок, нагласувајќи дека тој го смета за успех на хрватската дипломатија.

Прочитајте и...  Околу 92 проценти од заразените со коронавирус во Кина се излекувани

На крајот на состанокот, министрите едногласно усвоија заклучоци со кои се поздравува „ефикасниот одговор на ЕУ на предизвиците што произлегуваат од појавата на коронавирусот и ги повикуваат земјите-членки да ги преземат неопходните мерки за зајакнување на соработката”.

Тие, исто така, ја повикува Европската комисија да ги испита начините за олеснување на пристапот на земјите-членки до лична заштитна опрема и да ги процени последиците од глобалните здравствени закани врз достапноста на лекови во рамките на ЕУ.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат