19 C
Скопје

ЕУ почнува со програма за „втора генерација“ вакцини против ковид-19

Европската унија ќе почне програма за проучување на новите видови на коронавирусот и производство на вакцини од „втора генерација” против идни мутации, соопшти претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, јави МИА. 

Програмата „ХЕРА инкубатор”, што се очекува да почне денеска, ќе ги обедини фармацевтската индустрија, лабораториите, здравствените власти и истражувачите, изјави Фон дер Лајен за францускиот дневен весник Лес Ехос.

„Вирусот се развива и ќе продолжи да мутира. Важно е да се подготвиме за мутациите“, рече таа.

Од земјите-членки ќе биде побарано да придонесат со дополнително финансирање, со цел ЕУ може да ги адаптира и промени договорите потпишани со фармацевтски компании и да обезбеди дози против идните мутации, јави Блумберг

 

 

 

Поврзани вести

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Мирослава Бурнс

Филипче: Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Слободен печат

Октомври е оптимален период за имунизација на 70 отсто од граѓаните, вели премиерот

Слободен печат

Заев: Дијалог може да носи резултати, но не очекувам ништо за 27 април

Слободен печат

Новата фабрика на ЛЕАР во ТИРЗ Тетово ќе отвори до 1 500 нови работни места

Слободен печат

Шахпаска: Во новиот закон за работни односи ќе биде вклучена и формализација на неформалната работа

Слободен печат

Остави Коментар