ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Според плановите, парите треба да стигнат повеќе од 80 земји.

Европската унија обезбеди во буџетот 900 милиони евра кои ќе бидат наменети за помош на земјите кои се погодени од хуманитарни кризи. Најголемиот дел од овие пари ќе бидат дадени на земјите во Африка.

Според плановите, парите треба да стигнат повеќе од 80 земји. 400 милиони евра ќе одат во програмата за Африка, а 345 милиони евра за Блискиот исток.

Во програмата за Азија и Латинска Америка предвидени се 111 милиони евра.

Прочитајте и...  ЕК бара да не се шири паника и дезинформации за коронавирусот

Прочитај повеќе

Виена: Во ресторан се степале 50 членови на едно семејство, полцијата морала да бара засилување

Слободен печат

Јавноста бара оставка од водителот, кој победата на Сандерс во Невада ја спореди со напредувањето на нацистите во Европа

Слободен печат

Курти: Целиме кон организирање заеднички владини седници со Македонија и Црна Гора

Слободен печат

САД: Стапува на сила антиимигрантско правило засновано на застарен колонијален закон

Слободен печат

Несекојдневни слики од Јужна Кореја: Илјадници луѓе чекаат ред за да купат маски (ВИДЕО)

Слободен печат

Куќата во која пораснал Доналд Трамп повторно на продажба – цената непозната (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 2 =

Прочитај повеќе

Уапсен капетанот на авионот што се распадна на три дела во Истанбул

Слободен печат

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Слободен печат

ХИВ позтивни жени во Јужноафриканската Република биле стерилизирани без нивна согласност

МИА Агенција

Исламски џихад го прекина огнот со Израел

Слободен печат

Кинескиот амбасадор во Москва тврди: Кина има вакцина за новиот коронавирус

МИА Агенција