ЕУ ќе ја купува и вакцината на „Санофи” и „ГСК”

Европската унија се согласи да купи потенцијална вакцина против Ковид-19 од Санофи и ГлаксоСмитКлајн во друг ваков договор што има за цел да обезбеди залихи, бидејќи се приближува крајниот рок за пристапување кон програмата Ковакс за еднаков пристап до вакцини.

Според постигнатиот договор, ЕУ ќе купи до 300 милиони дози од британскиот и францускиот фармацевтски гигант, стои во твитот на Стела Киријакидес, европски комесар за здравство.

Санофи и ГлаксоСмитКлајн се надеваат дека вакцината, на која работат заедно, ќе добие дозвола за употреба следната година.

Денешното соопштение ја потврди најавата на овие две компании од 31 јули.

Прочитајте и...  Царовска: Оваа година нема да има училишни екскурзии

Поврзани вести

Бочварски: Инвестираме над 87 милиони евра за изградба и рехабилитација на патната мрежа во Крива Паланка и околината

Слободен печат

Врвот на Европската Унија на средба на 29 октомври: Темата ковид-19

Слободен печат

Села – Клеменс Која: Пописот на населението мора да биде веродостоен и во согласност со стандардите на Евростат

Слободен печат

Руски истражувачки центар „Вектор“: Откриени над 80 мутации на ковид-19, но не влијаат врз развиената вакцина

Слободен печат

Завршија истражувањата на локалитетот Кале, пронајдени две плочи со букви од глаголицата

Слободен печат

Хаг против предлозите на Тачи за уставни измени

Илинка Иљоска

Остави Коментар