ЕУ ќе инвестира 48 милиони евра за здравствен центар за деца во Хрватска

Европската Унија ќе инвестира над 48 милиони евра од Европскиот регионален фонд за развој за да овозможи проширување на детската болница во Сребрњак и да помогне да се изгради истражувачки здравствен центар за деца од светски ранг, соопштија денеска службите на Европската Комисија.

Се очекува да се изгради објект од околу 15 илјади квадратни метри и набавка на медицинска опрема за да може да се трансформира детската болница во клинички центар во кој ќе се работи на развој на медицината.

Европската Комисија очекува изградбата да заврши во февруари 2022 година, кога болницата ќе се посвети на третман на болести кај деца и адолесценти.

– Благодарение на овој проект, децата во Хрватска ќе ги уживаат бенефитите од најновите медицински истражувања, а Хрватските истражувачи ќе имаат пристап до опрема од светски ранг за да ја работат својата работа – изјави комесарот за здравство, Витенис Андриукаитис.

Прочитајте и...  Јанез Јанша сака да го врати задолжителното служење на воениот рок

Целта на проектот на ЕУ е и да се задржи медицинскиот кадар во Хрватска, според очекувањата болничкиот кадат би требало да се зголеми за 67 отсто.

Здравствениот центар во изградба ќе биде посветен на низа медицински области како алергиите, астмата, кардиологијата, детската хирургија, спортска медицина и друго.

Прочитај повеќе

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција