ЕУ ја повика Турција да го почитува меѓународното право – Слободен печат
ВестиПланета

ЕУ ја повика Турција да го почитува меѓународното право

Лидерите на Европската унија размислуваат за продолжување на ембаргото за оружје против Турција, во знак на протест против нејзината офанзива против курдските сили во северна Сирија.

Холандскиот министер за надворешни работи Штеф Блок на состанокот на шефовите на допломатии на ЕУ во Луксембург изјави дека „нападот врз соседна земја е против меѓународното право и Турција, како и секоја друга земја, мора да го почитува меѓународното право”.

Германија, Франција и Холандија веќе ја прекинаа продажбата на оружје на Турција.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан ги повика САД да свикаат состанок на меѓународна коалиција против Исламска држава, предупредувајќи дека хаосот предизвикан од турската офанзива може да ја оживее опасноста од терористичката група.

Сириските Курди беа клучни сојузници на коалицијата предводена од САД во борбата против Исламска држава.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close