ЕУ ја повика Турција да го почитува меѓународното право

Лидерите на Европската унија размислуваат за продолжување на ембаргото за оружје против Турција, во знак на протест против нејзината офанзива против курдските сили во северна Сирија.

Холандскиот министер за надворешни работи Штеф Блок на состанокот на шефовите на допломатии на ЕУ во Луксембург изјави дека „нападот врз соседна земја е против меѓународното право и Турција, како и секоја друга земја, мора да го почитува меѓународното право”.

Германија, Франција и Холандија веќе ја прекинаа продажбата на оружје на Турција.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан ги повика САД да свикаат состанок на меѓународна коалиција против Исламска држава, предупредувајќи дека хаосот предизвикан од турската офанзива може да ја оживее опасноста од терористичката група.

Прочитајте и...  Израелски министер повика за повторно воведување на карантин

Сириските Курди беа клучни сојузници на коалицијата предводена од САД во борбата против Исламска држава.

Прочитај повеќе

Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Слободен печат

Британската влада инвестира во истражување за нова нуклеарна технологија

Слободен печат

Реакција од МЗГ во врска со став на член на Комисијата за заразни болести за одржување на Галичка свадба

Слободен печат

Втор ден гласање на изборите за пратеници

Слободен печат

Од денес и рекреативците можат да пливаат во базенот Карпош (ВИДЕО)

Слободен печат

Кон: Здравствениот систем во Србија е под голема тензија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матичните лекари денес со протестен акт

Слободен печат

Истражување: Речиси секој наставник користи дигитални алатки во наставата

Слободен печат

Црна Гора го зголеми бројот на тестирања: Откриени 400 нови позитивни случаи

Слободен печат

Пивоваров: Шверц на мигранти – добро организирана криминална мрежа оперира низ Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Над 56.000 случаи на коронавирус во последните 24 часа во САД

Слободен печат

Регистрирани се 169 прекршоци за неносење маска

Слободен печат