22 C
Скопје

ЕУ издаде нова социјална обврзница: За заштита на работниците и работните места – 14 милијарди евра

Европската Комисија (ЕК) во име на Европската Унија (ЕУ) ја издаде втората социјална обврзница во вкупна вредност од 14 милијарди евра во насока на заштита на работниците и на работните места што се погодени од последиците од пандемијата со ковид-19.

– Пазарот повторно ни даде доверба пропратена со силен интерес од инвеститорите и поволните услови, што е прекрасна вест за ЕУ како издавач и заемопримач, за пазарот на социјални обврзници, а, пред сè, за граѓаните на ЕУ кои ќе ја добијат потребната финансиска поддршка во овие тешки времиња, изјави еврокомесарот за буџет, Јоханес Хан.

Издавањето се состои од две обврзници, со отплата од осум милијарди евра во ноември 2025 и шест милијарди евра за отплата во ноември 2050 година.

ЕК кон крајот на октомври издаде воведна социјална обврзница во износ од 17 милијарди евра, средства кои ги поделија Италија, Шпанија и Полска.

Поврзани вести

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

ВИДЕО: Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Остави Коментар