ЕУ го зголеми нивото на ризик од зараза со коронавирусот од ниско на умерено

Британските власти најавија дека ќе одвојат посебна изолирана просторија каде ќе може да пристигнуваат авионите од Вухан, медицински тим ќе биде задолжен да ги контролира патниците кога ќе пристигнат.

Европскиот центар за спречување и контрола на болести го зголеми нивото на ризик од зараза со коронавирусот од ниско на умерено.

Информацијата ја објави Центарот и порача дека не е исклучено луѓе кои патувале во централна Кина, од каде потекнува вирусот, да го донесат на европскиот континент. Причината за зголемување на нивото е претстојната кинеска Нова Година која ќе се прослави на крајот на оваа недела и за време на која се зголемува фреквентноста на патувањата.

Три европски аеродроми имаат директни летови до градот Вухан, каде започна епидемијата, а тоа се лондонскиот Хитроу, парискиот Шарл Де Гол и римскиот Фиумичино.

Британските власти најавија дека ќе одвојат посебна изолирана просторија каде ќе може да пристигнуваат авионите од Вухан, медицински тим ќе биде задолжен да ги контролира патниците кога ќе пристигнат.

Симптомите на коронавирусот се слични на пневмонијата, со температура, замор, и болки.

Прочитај повеќе

Не е се така како што изгледа: И Лепа Брена сaкаше да се направи слаба со Фотошоп, па искриви се околу себе! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ковид-19 во регионот: Најмногу починати и заразени во БиХ, Македонија со повеќе активни случаи од Словенија

Слободен печат

Руфати ја продолжува фудбалската кариера во Украина! (ФОТО)

Слободен печат

Рада Трајковиќ: Договорот од Вашингтон, политички земјотрес за Вучиќ

Слободен печат

Лајчак ги објави темите за кои ќе се дискутира утре во Брисел

Илинка Иљоска

Суперхрана и коктели кои мора да ги пробате оваа есен за супер здравје и топ форма! (ТОП 5 РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Негативен рекорд во Грција, регистрирани 372 случаи на Ковид-19

МИА Агенција

Мора да се шегувате: Ѓоковиќ не требаше да биде дисквалификуван! (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Една од првите грижи на Владата е да се спречи отпуштањето на вработените

Слободен печат

Анџелина Џоли поради неисхранетост завршила на рехабилитација: Актерката штрајкува со глад?

Слободен печат

Трамп посочи планови на САД за кратење на бројот на војниците во Ирак

Слободен печат

Гаџа: Вардар е европски шампион и тоа е голем предизвик за мене!

Слободен печат