ЕУ го продолжи бесцаринскиот увоз на стоки од Украина, Бугарија нема право на забрана

Фото Архива на СП

Европската унија го продолжи бесцаринскиот увоз на украински стоки за една година. Новата регулатива ќе стапи на сила на 6 јуни. Повеќето земји-членки ја донесоа одлуката во обид да ја поддржат украинската економија во услови на војна. Но, тоа се случува и покрај приговорите на петте земји – Бугарија, Полска, Романија, Словачка и Унгарија. Тие воведоа еднострани забрани за увозот на Украина во обид да ги заштитат локалните производители. Според сегашниот текст, сепак, правилата сега ќе бидат заеднички за целата Европска унија. Тоа значи дека унилатералните мерки веќе нема да може да наметнува ниту една земја членка, објави бугарската телевизија НОВА.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот