7 C
Скопје

ЕУ го повика кубанскиот амбасадор да го објасни потписот на контроверзното писмо на Бајден

Европската унија го повика својот амбасадор во Куба, Алберт Наваро, да објасни зошто тој потпиша контроверзно писмо до американскиот претседател Josephозеф Бајден, во кое бара од него да ги укине санкциите за Хавана и да започне со нормализирање на односите со островската држава.
Според бриселскиот портал Политико, портпаролот на европскиот министер за надворешни работи  Жозеп Борел изјави денес дека од Навара било побарано „да дојде во Брисел и да даде објаснувања“.
Портпаролот на Борел, Питер Стано изјави дека Унијата исто така побарала од Наваро „да достави нота со детали за тој случај“, но тој не одговори на прашањето дали Наваро ќе биде отповикан.
Борел го покани Навара во Брисел откако 16 членови на Европскиот парламент (ЕП) му испратија писмо оваа недела, во кое го молат да го повика амбасадорот во Куба.
Во писмото до Борел, пратениците критикуваа неколку потези на Наваро, особено неговата „неприфатлива иницијатива“ овој месец, кога тој потпиша отворено писмо до Бајден, во кое го повикува „да преземе оперативни активности“ за укинување на трговското ембарго на Куба и ограничувањата на патувањето за островот.
Во писмото потпишано од Наваро се повикуваат Соединетите држави „да престанат да бидат непријателски сосед“ со Куба и „да престанат да се мешаат во внатрешните работи на Куба“.
Овој месец, Борел лично го критикуваше американското ембарго за Куба, на прес-конференција со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Москва.
Сепак, фактот дека еден дипломат на Унијата, најверојатно по сопствена иницијатива, потпиша писмо со барања до американскиот лидер, беше знак на тревога.
Европратениците изјавија дека амбасадорот се обратил до владата на трета земја, пријатели и сојузници на ЕУ, за што тој не е акредитиран и побарал тој да биде „веднаш заменет“.
Писмото до Бајден го потпишаа претежно обични Кубанци, вклучително уметници, професори, новинари и студенти.
Извор:Бета
Прочитајте и...  Филипче: Максимум 300 илјади денари за комплексно лекување од ковид–19 во приватните болници

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар