ЕУ, Франција, Германија и Велика Британија бараат Иран да се придржува до нуклеарниот договор

Шефицата на дипломатијата на Европската унија Федерика Могерини, Франција, Германија и Велика Британија денеска го повика Иран да се придржува кон нуклеарниот договор склучен во 2015 година, предупредувајќи дека во спротивно ќе се соочи со нови санкции.

Претставници на трите земји и Могерини изразија загриженост во врска со минатонеделната одлука на Иран минатата за повторно да почне со збогатувањето на ураниум, потенцирајќи дека овој потег не е во согласност со договорот од 2015 година (ЈЦПОА).

„Ние ја потенцираме нашата подготвеност да ги разгледаме сите механизми на ЈЦПОА, вклучително и спорниот механизам на резолуцијата, со цел да ги решиме сите прашања поврзани со спроведувањето на ЈЦПОА во согласност со обврските на Иран”, се вели во заедничката изјава на Могерини, Франција, Германија и Велика Британија.

Прочитајте и...  Манчевски: Се подобрува примената на системот на заслуги при вработување и унапредување на административните службеници

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека открила збогатен ураниум „на локација што Иран не ја пријавил на Агенцијата”. Првпат во извештај на МААЕ се истакнува дека наводите на САД и Израел за Иран се точни. Во доверливиот извештај предаден до земјите-членки локацијата на која е откриен ураниумот не е идентификувана.

Израел и САД тврдат дека местото се наоѓа во предградие на Техеран, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно зборуваше за „тајно атомско засолниште”.

Израелските власти тврдеа дека материјалот од таа локација потекнува од иранската воена програма, која вклучува и изработка на нуклеарно оружје.

Иран негира дека сака да се стекне со нуклеарно оружје и тврди дека нуклеарната програма е наменета за цивилни цели.

Прочитајте и...  За 24 часа регистрирани 415 прекршоци за неносење маска

Прочитај повеќе

За 24 часа во Србија примени 227 пациенти со пневмонија, здравствените работници загрижени

Слободен печат

Нови теренски возила за потребите на ЈП „Водовод и канализација” – Скопје

Слободен печат

Српски туристи позитивни на Ковид-19 во карантин и во болница во Грција

Слободен печат

Извештај на ИЈЗ: Расте бројот на оздравени и се намалува на новозаболени и починати лица

Слободен печат

Маја Чанкуловска: Заштитните марами со дела од збирката на Националната галерија станаа хит (ВИДЕО)

Слободен печат

„Гласај” – нова иницијатива на ЦИВИЛ за граѓанско учество на изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Началникот на српската полиција: Бевме крајно воздржани, употребивме физичка сила дури кога беше употребена против нас

Слободен печат

Ремдесивир – од шкарт до лек за Ковид-19

Слободен печат

Францускиот премиер Кастекс најави 7,5 милијарди евра за зголемување на платите за вработените во болниците

Слободен печат

Богојески: Воведување на една изборна единица и на ново кривично дело – лажно политичко ветување (ВИДЕО)

Слободен печат

Црногорскиот министер за труд е позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Српски демонстрант со солзи во очите: Тато, ова е за тебе, што умре без респиратор – Тато, многу те сакам (ВИДЕО)

Слободен печат