Еспер: САД и Талибанците преговараа за седумдневно прекинување на насилствата

Американскиот министер за одбрана, Марк Еспер денеска изјави дека САД и Талибанците преговарале за предлогот за седумдневно прекинување на насилствата.

Според извори на западни медиуми, мировниот договор меѓу САД и Талибанците ќе биде потпишан овој месец, ако Талибанците драстично ги намалат своите насилни активности и на крајот би можеле да доведат до повлекување на американската војска од Авганистан.

– САД и Талибанците преговараа за седумдневно намалување на насилствата, изјави Еспер на прес-конференција во седиштето на НАТО во Брисел.

– Се консултирав со сојузниците денеска за овој предлог и имавме серија продуктивни билатерални и заеднички состаноци на патот кон остварување на тој потег, додаде тој.

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани во вторникот изјави дека американскиот министер за надворешни работи Мајк Помпео му истакнал дека е постигнат „значителен напредок” во преговорите за Вашингтон и Талибанците.

Прочитајте и...  Полициски час во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Тие преговори беа делумно запрени со барањето на САД, Талибанците да го прекинат насилството како предуслов за повлекување на САД.

Околу 13.000 американски војници се во Авганистан, како и илјадници персонал на НАТО, осумнаесет години откако коалицијата предводена од САД ја нападна земјата по терористичкиот напад на 11 септември 2001 година.

Прочитај повеќе

Лекар од Битола преку личното искуство ги посоветува граѓаните: При најмал сомнеж за коронавирус, бидете упорни и тестирајте се

Слободен печат

Косовскиот заменик-министер за здравство испратен во 14-дневна изолација

МИА Агенција

Се зголемува бројот на жртви и потврдени случаи на коронавирус во Грција

МИА Агенција

Поранешен претседател на ЕК предупредува: Недостигот на солидарност е „смртна опасност“ за ЕУ

МИА Агенција

Полициски час во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат