Еспер одобри 3,6 милијарди долари за изградба на ѕидот со Мексико

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер одобри 3,6 милијарди долари од воениот буџет за изградба на ѕидот од 282 километри на границата со Мексико, поради што Пентагон одложи спроведување 127 проекти.

Официјалните лица не сакаа да кажат точно кои проекти се одложени, но рекоа дека дел од парите се одвоени од воените проекти на САД и дел од проектите во странство.

Таа одлука ја отвори повторно дебатата за ѕидот меѓу претседателот Трамп и Конгресот.

Трамп претходно ги искористи своите овластувања и прогласи вонредна состојба на границата со Мексико, што му овозможи да искористи пари за ѕидот од федералниот буџет без одобрение од Конгресот.

Конгресот подоцна гласаше за поништување на одлуката на Трамп и тој за првпат во мандатот го искористи своето право на вето.

Прочитајте и...  Индексите растат веќе тред ден со ред: Надежта за опоравување на економиите го поттикна Волстрит

Иако Пентагон тврди дека проектите не биле откажани, туку само „одложени”, нема гаранција дека Конгресот ќе ги одобри парите за проектите што сега се запрени.

Прочитај повеќе

Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Слободен печат

Граѓаните ќе мора да се стрпат: Замена на водомери само во итни случаи, „Водовод“ со минимална залиха

Анета Стојковска

Бугарија го врати 14-дневниот карантин за лица кои влегуваат од Македонија

Слободен печат

МВР: 48 лица не ја почитувале забраната за движење, 38 од нив се лишени од слобода

Слободен печат

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Слободен печат

Иноваторот Ангелков: Работиме на 20 респираторни машини кои ќе помагаат при дишење во болниците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Илјадници присутни на комеморацијата на Џорџ Флојд во Минеаполис

Слободен печат

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Слободен печат

Претпладне сончево, кон крајот на денот дожд

Слободен печат

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат