ЕСМ доби аванс за продажба на старата заграда, за новата нема употребна дозвола

Иако државна команија „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ)  доби 1 милион евра аванс од Владата која одлучи да ја купи нејзина административна зграда на скопскиот плоштад, се уште не знае кога ќе се сели во новите простории лоцирани на почетокот на улица „Македонија“, спроти Музејот на Град Скопје.

Почеток на градба на зградата е 2013 година, а е изградена од страна на АД ЕСМ со сопствени средства. Објектот се уште не е ставен во употреба, иако е целосно завршен и ентериерно опремен, од причини што зградата нема добиено употребна дозвола. Ситуацијата е затекната како проблем уште при промената на власта во 2017 година, а до истото е дојдено поради необезбедување на дозволи за измени во тек на градба во текот на годините додека објектот се градел.  Во моментот АД ЕСМ, Министерството за транспорт и врски и другите надлежни субјекти се во фаза на изнаоѓање решение за ставање во употреба на новата зграда- велат од ЕСМ.

Влада: Ја купуваме зградата на ЕСМ, дадовме аванс, целиот износ не го знаеме

 

Прочитајте и...  Системот на Халк Банка е имплементиран: Од денеска повторно ќе може да се плаќаат сметки во подружниците на Пошта

 

Поврзани вести

Трамп: Нема да правам нова партија, тоа се лажни вести

Слободен печат

Оштетени штедачи на Еуростандард: Дали и докапитализацијата од 10 милиони евра е дел од криминалот?

Слободен печат

Румена Бужаровска до Коцарев: Претседателот на МАНУ шири лажни вести

Слободен печат

На скопскиот аеродром, 12 обвинети за употреба на фалсификувани потврди за ПЦР тестови

Слободен печат

Курц со критики за ЕМА: Побрзо одобрувајте ги вакцините

Слободен печат

„El Diablо“ ги запали страстите на Кипар: Упад и закани во државната телевизија по избор на „сатанистичка песна” за Евросонг

Слободен печат

Остави Коментар