17 C
Скопје

Ерупција на вулканот Пакаја во Гватемала

Вулканот Пакаја, оддалечен 20 километри од главниот град Гватемала, повторно исфрла лава и чад, а експертите ја следат зголемената активност поради можна опасност по локланите жители. Но, се уште не е наредена евакуација на околу 3.000 луѓе кои живеат во близина на вулканот.

– Вулканот Пакаја има многу високо ниво на активност, што предизвика ерупција од стромболиски тип, со силни експлозии, се наведува во соопштението од Институтот за сеизмологија, вулканологија и метеорологија.

Прочитајте и...  Богоев: Со дигитализација и системски промени против корупција

Поврзани вести

Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Слободен печат

Франција ги прекина сите летови со Бразил

Слободен печат

„Џонсон и Џонсон“ ја одложува испораката на вакцини во Европа, откако се појавија неколку случаи на згрутчување на крвта

Слободен печат

Мицкоски – Браун: Од големо значење е силната поддршка од „Конрад Аденауер” и ЦДУ

Слободен печат

Намалување на бројот на заразени со ковид-19, но смртноста е поголема за 6 проценти во однос на минатата недела

Слободен печат

Денеска се регистрирани 1 129 нови случаи на ковид-19, а починати се 27 лица

Слободен печат

Остави Коментар