Ерменија: Соборени три авиони и еден хеликоптер на Азербејџан

Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека војската во Нагорно Карабах денеска соборила еден азербејџански авион и еден хеликоптер. Набргу потоа беше соопштено дека се соборени уште два авиона, пренесува агенцијата ТАСС.

– Погодени се уште два авиона. Тоа значи дека се соборени три непријателски авиони денеска. Покрај тоа, двата хеликоптери, за пола ден беа униптени и шест беспилотни летала”, напиша портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Артсрун Ованисјан на својот Фејсбук профил.

– Силите на Нагорно-Карабах соборија еден непријателски авион и еден хеликоптер во јужните и југоисточните правци”, објави портпаролката на Министерството, Сузан Степанјан.

Пред неколку часа, ерменското Министерство за одбрана соопшти дека биле соборени три азербејџански хеликоптери и уништени 15 возила и најмалку еден ракетен систем „Смерч”, а шест беспилотни летала биле соборени.

Прочитајте и...  Димовски: Нема што да се дебатира за онлајн седници, Уставот е јасен

Министерството објави дека е погоден авион на азербејџанското воено воздухопловство, кој се урнал на територијата на Иран.

Поврзани вести

Надминат седумцифрениот праг: Шпанија е прва членка на ЕУ со преку милион инфицирани со ковид-19

Слободен печат

До почетокот на ноември ќе има субвенции за октомвриските плати

Слободен печат

Папата Франциск за првпат поддржа легализација на истополови бракови: Имаат право на семејство

Слободен печат

Димовски: Нема што да се дебатира за онлајн седници, Уставот е јасен

Маријана Митровска

Умре волонтер кој учествувал во тестирањето на Оксфорд вакцината против ковид-19

Слободен печат

ОММ: Пратениците да ги донираат лаптопите онаму каде што се најпотребни

Слободен печат

Остави Коментар