Ерменија побара акција од СБ на ОН и Русија за регионот Нагорно-Карабах

Армија на Ерменија/ Фото Mikhail Voskresenskiy / Sputnik / Profimedia

Ерменија ги повика Советот за безбедност на ОН и Русија да преземат акција за прекин на воената операција што Азербејџан утринава ја почна во спорниот регион Нагорно-Карабах, јави ДПА.

„Потребни се јасни и недвосмислени чекори за ставање крај на азербејџанската агресија“, се наведува во соопштението на ерменското Министерство за надворешни работи, објавено денеска од ерменските медиуми.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан, во меѓувреме, свика итен состанок на Советот за национална безбедност поради ескалацијата на ситуацијата во спорниот регион, наведува германската агенција.

Нагорно-Карабах  Фото: ЕPA-EFE / HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Азербејџан рано утринава почна голема воена операција за преземање на контрола врз спорниот регион, што се наоѓа на територијата на Азербејџан, но претежно е населен со Ерменци.

Војската во Баку го оправда потегот со наводно прекршување на примирјето од страна на Ерменија. Ерменската страна ги отфрла овие обвинувања како измислен изговор за напад и конфронтација.

Нагорно-Карабах со децении е спорен регион меѓу двете поранешни советски републики.

Азербејџан со месеци го блокира и коридорот Лачин, што е единствениот сообраќаен чвор на Ерменија со Нагорно Карабах, каде хуманитарната ситуација се смета за катастрофална, наведува ДПА.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот