Ериксен импресиониран после миланското дерби: Ова го нема во Англија!

„Ова е нешто извонредно. Првото полувреме беше тажно, но продолжението беше посебно”, рече Ериксен за италијанските медиуми.

Прво „дерби дела мадонина” ќе остане во вечно сеќавање на Кристијан Ериксен. Интер со неверојатен пресврт во второто полувреме го совлада Милан со 4:2, а данскиот репрезентативец истакна дека е воодушевен од атмосферата што ја доживеал на стадионот „Џузепе Меаца” и рече дека такво нешто нема во Англија.

„Ова е нешто извонредно. Првото полувреме беше тажно, но продолжението беше посебно”, рече Ериксен за италијанските медиуми.

Данецот пристигна во Милано на десетина дена пред градското дерби. Во градот на модата се пресели за 20 милиони евра од Тотенхем, мечот го почна од клупата и во игра влезе во 72. минута наместо Алексис Санчез.

Наиде на импресивни кореографии од двете страни на стадионот и за комплетниот амбиент говори во суперлативи.

Прочитајте и...  1МФЛ: Седум гола на Чаир, среќен финишот за Шкупи и Борец!

„Спектакуларно навивање. Вакво нема во Англија, делумно и поради тоа што е забрането. Овде навистина можете да почувствувате ветар во грб од навивачите уште на излегување од автобус. Се чувствува нивната страст и колку им е важен натпреварот”, рече Ериксен по пет и по години живот во Лондон.

Прочитај повеќе

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Слободен печат

Паратичи потврди: Нема договор со Суарез, не е само Џеко опција!

Слободен печат

Џумхур разочаран: Не можам да играм на „Ролан Гарос“ поради тренерот!

Слободен печат

РК Охрид: Еден ракометар и член на клубот позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Ливерпул шампионски на „Стемфорд бриџ“, Мане го урна Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Браво Иџе: „Летечкиот Македонец“ триумфираше на трката во Италија! (ФОТО)

Слободен печат

ММА тренер со нож ги тера борците да се движат околу кафезот! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ти си неверојатен“: Ѓоковиќ лут кон судијата поради спорна одлука! (ВИДЕО)

Слободен печат

1МФЛ: Седум гола на Чаир, среќен финишот за Шкупи и Борец!

Слободен печат

Ѓоковиќ ќе игра за петтата титула во Рим

Слободен печат

Прва победа за Вињалес сезонава во Мото ГП шампионатот

Слободен печат