Ердоган задоволен од состанокот на НАТО четворката во Лондон - Слободен печат

Ердоган задоволен од состанокот на НАТО четворката во Лондон

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во пресрет на самитот на НАТО вечерва во Лондон имаше средба со Ангела Меркел, Емануел Макрон и Борис Џонсон.

Состанокот за ситуацијата во Сирија со челниците на Франција, Германија и Велика Британија беше добар, изјави турскиот претседател, вечерва, веднаш по завршувањето на средбата.

Четворицата разговарале за турската операција „Извор на мирот”, насочена кон курдските милиции Единици на народната заштита и Работничката партија на Курдистан на северот од Сирија.

Меркел по средбата кажа дека имале добар и користен состанок.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

1 × four =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат