Ердоган: За две до три недели ќе го успориме пренесувањето на вирусот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган уверен е дека неговата земја ќе го успори пренесувањето на коронавирусот во рок од две до три недели.

Ердоган, во телевизиско обраќање, истакна дека е уверен оти Турција ќе ја надмине епидемијата на коронавирусот „за најкраток можен рок, со најмала можна штета“, пренесува „АП“.

Турскиот министер за образование Зија Селчук најави дека во Турција сите улилишта ќе бидат затворени до 30 април поради епидемијата на коронавирусот, но рече дека ќе биде овозможено учење од дома во тој период, додава „Ројтерс“.

Во Турција досега 44 лица починаа од последиците на коронавирус, додека 1.972 лица се заразени.

Ердоган, меѓутоа, додаде дека се надгледува здравствената состојба на уште 53.000 лицца, кои се наоѓаат во своите домови, и 8.554 лица во болниците.

Прочитајте и...  Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат