8 C
Скопје

Ердоган ветува правда и слобода на изразување во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека неговата земја ќе го зајакне правото на праведно судење и на слобода на изразување и здружување согласно новиот акциски план за човекови права.

– Планот, ветуван неодамна согласно законските и економските реформи, ќе го подобри и правосудниот систем. Никому не може да му биде забранета слободата поради неговото мислење, нагласи Ердоган во говорот во претседателската палата во Анкара.

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар