Ердоган: Турција постигна голем напредок во развојот на вакцина против коронавирусот

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска на свеченост на Научниот и технолошки совет изјави дека е постигнат голем напредок во развојот на вацина против новиот коронавирус и за лекови за вирусот.

Тој додаде дека тоа е постигнато во соработка со приватниот сектор и универзитетите.

– Турција стана трета земја во светот, по САД и Кина, која почна да развива вакцина. Тоа се податоци на Светска здравствена организација, посочи Ердоган.

Тој истакна дека во моментот се работи на развој на осум различни видови вакцина и десет медицински проекти. Ердоган потенцира дека е завршено тестирањето на два вида вакцина врз животни, а за една од нив е одобрено тестирање на луѓе.

Прочитајте и...  Османи: И Бугарија има интерес регионот да се интегрира во ЕУ

Прочитај повеќе

Бараа едно, најдоа друго: Руски и американски научници открија супстанца што наместо за Ковид-19, би била ефикасен лек за канцер

Слободен печат

Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Слободен печат

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале

Членови на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци во „Титаник” не се сеќаваат дека донирале по 1.000 евра за партијата

Горан Наумовски

„Протекоа“ документи за газдата на Челзи: Абрамович донирал на израелска група која гради населби на палестинска територија

Слободен печат

Ни претстои викенд со поројни дождови, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рот со порака до Британците: Драги пријатели во Лондон, престанете со игрите, времето истекува

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат