Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Тој не прецизираше кои чекори ќе бидат преземени, истакнувајќи дека Анкара „нема да потклекнува пред светските сценарија за моќ”.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека Анкара ќе постапува порешително во Сирија затоа што во таа земја гинат турски трупи.

– Се одлучивме за план на акции и ќе преземеме одлучни чекори, нагласи Ердоган во говорот што го објави телевизијата НТВ.

Тој не прецизираше кои чекори ќе бидат преземени, истакнувајќи дека Анкара „нема да потклекнува пред светските сценарија за моќ”.

Ердгоган додаде дека разговарал со рускиот претседател Владимир Путин, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата во Сирија.

Ситуацијата во провинцијата Идлиб се влоши драматично кон крајот на јануари кога сириските владини трупи почнаа офанзива врз екстремисти кои го прекинаа примирјето и во таа акција беа ослободени поголеми делови од провинциите Алепо и Идлиб.

Прочитајте и...  Пронајдено телото на правнукот на Кенеди

Прочитај повеќе

Над 4.000 новозаразени за еден ден во Германија

Слободен печат

Еуроњуз: Нема сигурен лек за лекување на Ковид-19

Слободен печат

Над 450 илјади заразени, 16.111 починати лица од Ковид-19 во САД

Слободен печат

Денес од 16 часот во продолжен викенд карантин

Слободен печат

Кумуцакос: Правиме се што можеме за здравјето на бегалците и мигрантите на островите

Слободен печат

Уште една жртва од Ковид-19 во Албанија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Тројца новозаразени и еден излекуван од Ковид-19

Слободен печат

Мерката 14.500 плата ќе ја користат и управителите и сопствениците, а бројот на вработени да се задржи наместо до септември до јули

Слободен печат

Топ пет руски митови за НАТО и Ковид-19

Слободен печат

Времето денес сончево со температура до 25 степени

Слободен печат

Министрите за финансии на Еврозоната постигнаа договор за излез од кризата

Слободен печат

Виц на денот – Маица

Слободен печат