Ердоган: Турција има право да спроведува воена операција во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган рече дека Анкара има право да спроведе прекугранична операција во соседна Сирија, благодарение на договор потпишан меѓу двете држави во турскиот град Адана во 1998 година.

„Што се однесува до користењето на воздушниот простор над Сирија, тој не припаѓа на САД. Тоа е меѓународен простор, тоа е сириски воздушен простор и бидејќи не припаѓа на САД, за користењето на воздушниот простор решава режимот на сирискиот претседател Башар Асад”, изјави Ердоган во интервју за „Јени Шафак”.

Тој забележува дека САД не се наоѓаат во Сирија на покана на режимот, а Турција е таму според договорот потпишан меѓу Анкара и Дамаск во Адана.

„Согласно тој договор, ако режимот не преземе акција против Курдиската работничка партија, тогаш нашата војска има право да ги гони терористите (на сириска територија)”, додаде Ердоган.

Прочитајте и...  Продолжениот празничен карантин го прекршиле 289 лица, 187 се приведени

Односите меѓу Турција и Сирија во осумдесеттите и 90-тите беа крајно тензични бидејќи Анкара го обвини Дамаск за поддршка на ПКК. Во октомври 1998 година, изби криза меѓу двете земји и Турција и даде на Сирија рок од 45 дена да се откаже целосно од поддршката за ПКК. Истата година сириските власти го протераа лидерот на ПКК Абдула Оџалан од земјата.

На 20 октомври преговорите меѓу претставници на министерствата за внатрешни работи и за надворешни работи завршија во Адана со потпишување заеднички протокол и договор за безбедносни прашања.

Прочитај повеќе

Цукерберг го „претрка“ Бафет: Додека акциите на „Фејсбук“ скокаа, „Беркшир Хатавеј“ изгуби 50 милијарди долари

Слободен печат

Дука: Нема новозаразени, но нема ниту сомнителни случаи со Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Слободен печат

Мицотакис: На 15 јуни ги отвораме копнените граници

Слободен печат

ДКСК: Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена

Слободен печат

ЕУ и Јапонија го потврдија стратешко партнерство за економско закрепнување

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Мирослава Бурнс

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова

Чантата „Луј Витон” (не) била вратена кај Јордан Камчев

Слободен печат

Тепиќ: Го пријавив во Интерпол „исчезнувањето” на српскиот Републички јавен обвинител Загорка Доловац

Слободен печат

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат