Ердоган: Турција мора да има една од најсилните воени морнарици во светот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган/ Фото EPA-EFE/VLADIMIR SMIRNOV/

За Турција како земја опкружена со мориња од три страни е неопходност, а не прашање на избор да има силна морнарица. Затоа особено значење придаваме на подобрувањето на нашите поморски сили, како во однос на опремата, така и во однос на персоналот”, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган во обраќањето преку видео-порака на завршувањето на големата воена вежба „Сина татковина” што од 11 април ја спроведе турската воена морнарица во водите на Средоземното и Егејското Море најави континуирани активности за зајакнување на капацитетите на турските поморски сили.

Тој посочи дека преку изградба на нови подморници и развивајќи нови национални оружени системи ќе се работи во насока на јакнење на турската морнарица во една од најсилните сили во регионот и светот.

Истовремено потсети на тоа дека турската морнарица и крајбрежната стража спасиле животи на стотици илјади илегални мигранти во водите на Средоземното и на Егејското Море.

– Нашата армија паралелно со активностите за заштита на нацијата ги спроведува најзначајните хуманитарни кампањи. Добивме светско признание за нашите хуманитарни операции и операции за пребарување и спасување од Украина до Либија и од Африка до Централна Азија, рече Ердоган.

Во периодот од 11 до 21 април турската воена морнарица спроведе големи воени маневри во водите на Средоземното и на Егејското Море, со учество на 122 брода, 41 авион и дванаесет илјади војници.

Ердоган ја оцени „успешна” воената вежба на која, како што рече била демонстрирана „постојаната подготвеност” на турската армија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот