1 C
Скопје

Ердоган со предлог до Путин: Ајде да формираме работна група за Нагорно Карабах

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го повика рускиот претседател Владимир Путин да формираат заедничка група за решавање на ситуацијата во регионот Нагорно Карабах, објави турски „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на дипломатски извори.

Како што се наведува, Ердоган му ја испратил таа покана на Путин за време на телефонскиот разговор одржан на 7 ноември.

Агенцијата ТАСС јави дека подготовката за формирање на групата може да започне во наредните денови.

Руската агенција наведува дека оваа информација досега не е потврдена од турски или руски официјални лица

Прочитајте и...  ВИДЕО: Околу 700 посетители дневно уживаат во лизгање на мраз на лизгалиштето во СЦ " Борис Трајковски"

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар