Ердоган смета дека НАТО не треба да биде страна во војната на Русија против Украина

Реџеп Таип Ердоган / Фото EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција го поддржува територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Украина, но истовремено се придржува до принципиелниот став дека НАТО не треба да биде страна во конфликтот во руско-украинската војна.

„Познато е дека го поддржуваме територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Украина. Ако зборуваме за следните чекори за поддршка на Украина, ние исто така остануваме на нашиот принципиелен став НАТО да не биде страна во војната“, рече Ердоган пред заминувањето на самитот на НАТО во Вашингтон.

Ердоган рече дека нема да има губитници во праведен мир, истакнувајќи дека Турција од самиот почеток презеде одговорност да обезбеди прекин на огнот и да го отвори патот за траен мир.

„Секој ден, кога пушките зборуваат, се пролева крв и умираат луѓе, што покажува колку сме во право“, рече Ердоган.

Во Вашингтон почнува тридневниот самит на НАТО, по повод 75-годишнината од постоењето на тој воен сојуз, а главна тема на состанокот ќе биде потврда на непоколебливата поддршка за Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот