Ердоган: Секој напад врз Турција ќе резултира со висока цена

Кажавме дека ако го нападнат „Оруч Реис” ќе платат висока цена, а тие денеска го добија својот прв одговор, истакна Ердоган синоќа без да изнесе детали.

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека секој напад врз турскиот брод шtо истражува нафта и гас во спорните води na Средоземно Море ќе резултира со висока цена.

– Кажавме дека ако го нападнат „Оруч Реис” ќе платат висока цена, а тие денеска го добија својот прв одговор, истакна Ердоган синоќа без да изнесе детали.

Турскиот брод „Оруч реис” во понделеникот со воена придружба полна да истражува нафта и гас во водите помеѓу Крит и Кипар.

Поради тоа францускиот претседател Емануле Макрон најави дека ќе го зголеми военото присуство во регионот и ја повика Анкара да го стопира истражувањето. Француската и грчката армија вчера извримаа воени вежби во близина на Крит.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Поради турските акции Европска Унија веќе воведе санкции за двајца претставниците од турскиот енергетски сектор.

Ердоган вчера телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел и со претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, при што истакна дека Турција ги брани своите права.

И Турција и Грција потенцираат дека ги штитат своите интереси и ја обвинуваат другата страна за конфликтот.

Советот за надворешни прашања на ЕУ денеска ќе одржи вондреден состанок поради активностите на Турција во Источен Медитеран.

Прочитај повеќе

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Лекарите веќе ни од колегите не се безбедни: Во Куманово доктор нападнал колега, тој избегал низ прозор

Слободен печат

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

Слободен печат

Ким Џонг-ун често знае да биде суров: Еве што сѐ е казниво со смрт во Северна Кореја

Слободен печат

Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Што може да научи Европа од шведската стратегија против коронавирусот?

Слободен печат