Ердоган: Рацете на Бајден се крвави од поддршката за Израел

Реџеп Тајип Ердоган и Џозеф Бајден / Фото: Колаж

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека американскиот претседател Цо Бајден е „со крвави раце” поради неговата поддршка за Израел во жестокиот конфликт во Појасот Газа.

„Пишувате историја со вашите крвави раце”, му порача Ердоган на Бајден преку телевизиска изјава. – Вие нè принудивте да го кажем тоа. Не можам да отстапим, додаде турскиот претседател.

Видео на денот