Ердоган првпат ја посети Црна Гора: Барем вие станете членка на ЕУ

Ердоган е прв турски претседател што ја посетил Црна гора. / Фото: ЕПА

Турција одлично го разбира немањето стабилност на Западниот Балкан и затоа останува на политиката за отворена врата на НАТО и ЕУ за овој регион, рече претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ по средбата со турскиот претседател.

Реџеп Тајип Ердоган е прв турски претседател што ја посетил Црна Гора. Во Турција живеат 150 Црногорци.

Ердоган се заблагодари на гостопримството и истакна дека Турција е меѓу водечите десет земји инвеститори во Црна Гора. Тој рече дека верува оти таа земја наскоро ќе стане членка на ЕУ, потсетувајќи дека Турција ја поддржа да стане членка на НАТО.

Видео на денот