Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Ердоган рече дека „на терен има припадници на Сириската народна армија”.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија, каде ги поддржува силите од меѓународно признатата влада во Триполи, пренесува Анса.

Ердоган рече дека „на терен има припадници на Сириската народна армија”.

Тој додаде дека либискиот генерал Калифа Хафтар сака Турција да ја напушти земјата и го прашал „зошто не се зборува за руските сили од 2.000 лица кои го поддржуваат Хафтар”.

Ердоган повтори дека Хафтар нема легитимитет за Турција.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Прочитај повеќе

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат

Гледа сè и веднаш реагира: Како кинескиот робокап се бори против коронавирусот? (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Лоша е идејата сите рестрикции да се укинат истовремено

МИА Агенција

Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состојба

МИА Агенција

Оздраве најмладиот пациент во Србија: Бебе родено пред еден месец го победи коронавирус

Слободен печат