Ердоган подготвен да се сретне со водачот на талибанците

Реџеп Тајип Ердоган, претседател на Турција. / Фото: Профимедиа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека е подготвен да се сретне со талибанскиот водач во обид да го врати мирот во Авганистан.

„Неодамнешните настани и ситуацијата со Авганистанците се навистина, навистина загрижувачки“, рече Ердоган во интервју за Си -Ен -Ен Турк.

„Јас дури би бил подготвен да примам кој и да е нивниот водач“, рече Ердоган откако зборуваше за напорите на турските власти да обезбедат разговори со Талибанците.

Турција имаше сили во Авганистан во рамките на НАТО и предложи да обезбеди безбедност на аеродромот во Кабул по заминувањето на американските сили на крајот на месецот.

Преговорите меѓу турските и американските претставници за тоа прашање продолжуваат, а Турција изјави дека е подготвена да ја заврши таа работа доколку се обезбедат дипломатски, финансиски и логистички услови.

Турција, која прими 3,6 милиони сириски бегалци и нејзината економија е во неволја, се плаши од прилив на авганистански бегалци, бидејќи Талибанците ја преземаат контролата над земјата.

Извор: Бета

Видео на денот