Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Критиките на Анкара поради можното претворање на музејот Аја Софија во џамија претставуваат напад врз суверенитетот на Турција, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган одговори на коментарите на другите земји, пред се на Грција, Франција и САД.

– Одлучни сме да продолжиме да ги штитиме правата на муслиманите, мнозинската вера во нашата земја, како и сите припадници на другие вери и религии, рече Ердоган на отворањето на една џамија во Истанбул.

Прочитајте и...  Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

Турскиот суд почна од вчера да го разгледува случајот во врска со статусот на Аја Софија, а одлуката се очекува во рок од 15 дена.

Прочитај повеќе

Сирискиот претседател Асад, го прекина говорот, не му беше добро

Слободен печат

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

СП.

Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

МИА Агенција

Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Слободен печат

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Слободен печат

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат