ЕРДОГАН МУ ОДГОВОРИ НА ТРАМП: Писмото на американскиот претседател ЗАВРШИ ВО КАНТА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го фрлил писмото од американскиот претседател Доналд Трамп во канта, пренесува Би-Би-Си.

Во писмото, датирано од 9 октомври, испратено по повлекувањето на американските сили од Сирија, Трамп му порачал на Ердоган да не биде „опасен и луд тип“.

На денот кога пристигна писмото, Турција започна офанзива во североисточна Сирија.

„Ајде да направиме добар договор! Не сакаш да бидеш одговорен за убивање на илјадници луѓе и јас не сакам да бидам одговорен за уништување на Турската економија – а ќе го направам тоа, напишал Трамп во писмото.

Прочитајте и...  Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Прочитај повеќе

Почнува исплатата на парична помош за социјална и детска заштита

Слободен печат

Прва жртва на протестите во САД поради смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Слободен печат

Почна седницата на Советот за безбедност – Се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Слободен печат

Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Слободен печат

Пронајден малолетник кој се водеше за исчезнат во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Минеаполис воведен полициски час, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство

Слободен печат

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Слободен печат

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Слободен печат

Општина Центар креира протокол за прием на првачиња за учебната 2020/2021

Слободен печат

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Слободен печат

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од вторник, во три групи

Слободен печат