Ердоган му честиташе на Имамоглу за победата во Истанбул – Слободен печат
ВестиРегион

Ердоган му честиташе на Имамоглу за победата во Истанбул

Имамоглу освои 54 отсто од гласовите, оставајќи го зад себе кандидат на владејачката АКП и поранешен премиер Бинали Јилдирим.

Кандидатот на опозициската Републиканска народна партија, Екрем Имамоглу, кој ги доби изборите за градоначалник на Истанбул, вети „нов почеток” во градот и изрази подготвеност за соработка со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Имамоглу освои 54 отсто од гласовите, оставајќи го зад себе кандидат на владејачката АКП и поранешен премиер Бинали Јилдирим.

Имамоглу победи на изборите на 31 март и беше градоначалник 18 дена, но изборната комисија, по жалба на АКП, ги поништи тие резултати поради неправилности.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му честиташе на лидерот на опозицијата, Екрем Имамоглу, за победата во повторното гласање за градоначалникот на Истанбул.

„Му честитам на Екрем Имамоглу, кој победи според неофицијалните резултати”, напиша Ердоган на Твитер.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close