Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган се спротистави на мешањето на САД, на Русија и на Франција во судирот во Нагорно-Карабах, откако лидерите на тие земји ги повикаа официјални Ереван и Баку да ги продолжат преговорите.

– Со оглед на тоа дека САД, Русија и Франција го занемаруваа овој проблем речиси 30 години, не е прифатливо да учествуваат во напорите за постигнување на прекин на огнот, истакна Ердоган.

Тој додаде дека трајно примирје е можно само ако „ерменските окупатори” се повлечат од Нагорно-Карабах.

Претседателите на САД, на Русија и на Франција, Доналд Трамп, Владимир Путин и Емануел Макрон денеска упатија апел до Ерменија и до Азербејџан да ги продолжат разговорите за Нагорно-Карабах без условување.

Прочитајте и...  Инцидент во Србија: Фрлена бомба врз полициска станица во Србобран, нема повредени

– Ги повикуваме лидерите на Ерменија и на Азербејџан да ги продолжат преговорите без условување, во добар дух и под покровителство на копретседавачките групи на ОБСЕ од Минск, се наведува во заедничкото соопштение.

Поврзани вести

Со амин од Џафери набавени 100 лаптопи за пратениците

Слободен печат

Бугарија нема поддршка од другите земји на ЕУ, но има целосно право да блокира

МИА Агенција

Рушиме рекорди: Дванаесет лица починаа, нови 641 пациент заразени со ковид-19

Слободен печат

Николовски: Работиме силно на враќање на довербата во институциите од страна на граѓаните

Слободен печат

Бочварски: Инвестираме над 87 милиони евра за изградба и рехабилитација на патната мрежа во Крива Паланка и околината

Слободен печат

Врвот на Европската Унија на средба на 29 октомври: Темата ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар