-3 C
Скопје

Ердоган: Кипар се состои од две одделни држави

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја посети самопрогласената Турска Република Северен Кипар, која е призната само од страна на Турција, на покана од лидерот на кипарските Турци, Ерсин Татар, по повод 37-годишнината од нејзиното формирање.

Ердоган за време на посетата истакна дека разговорите за поделениот остров треба да имаат за цел постигнување договор меѓу „две одделни држави”.

– На Кипар има два народа и две одделни држави. Треба да се преговара за решение врз основа на две одделни држави, нагласи турскиот претседател.

Никозија смета дека планираната посета на Ердоган претставува потег без преседан.

– Присуството на турскиот претседател на прославата на 37-годишнината од прогласувањето на лажната држава, како и неговата посета на окупираниот град Фамагуста, е потег без преседан и целосно е спротивно на резолуциите 550 и 789 на Советот за безбедност на ОН, се наведува во соопштението.

Прочитајте и...  При рутинска контрола во сообраќајот: Фатен 47-годишен неготинец со фалсификувана возачка дозвола

Исто така, се нагласува дека ваквите планови на Ердоган „ги поткопуваат напорите на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш”, да свика неформален состанок на петте земји за решавање на проблемот и „не придонесуваат за создавање поволна, позитивна атмосфера за обновување на преговорите за решавање на кипарското прашање”.

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар