Ердоган: Ќе разговарам со Путин за Сирија во Сочи

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека следната недела ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин за распоредување на силите на сириската Влада во планираната „безбедносна зона” во северниот дел на Сирија, но и предупреди дека Анкара „ќе ги реализира своите планови” ако не се постигне решение.

Турција и САД во четвртокот договорија прекин на огнот во Сирија во рок од пет дена, за да можат Курдите да се повлечат од „безбедносната зона”, а Ердоган ќе отпатува во Сочи на итен состанок со Путин.

– Турција ќе ги уништи курдските сили во северна Сирија, ако тие не се повлечат од областа во текот на договорените 120 часови – посочи Ердоган.

Прочитајте и...  Ахмети: Охридскиот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија црвени линии за постизборно коалицирање

Претходно, турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави дека армијата е подготвена да ја продолжи офанзивата во северна Сирија ако не се применува во целост договорот со Вашингтон за привремен прекин на огнот.

– Ја прекинавме операцијата на пет дена. За тоа време терористите треба да се повлечат од безбедносната зона, нивното оружје ќе биде собрано, а позициите уништени. Ако тоа не се случи ние ќе ја продолжиме операцијата – истана Акар.

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат