9 C
Скопје

Ердоган ја прифати оставката на својот зет, министерот за финансии Албајрак

 Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја прифати оставката на министерот за финансии, неговиот зет Берат Албајрак, соопшти денеска турското претседателство.

„Како резултат на проценката на нашиот претседател, беше прифатено барањето на министерот за финансии, Берат Албајрак, да поднесе оставка”, се наведува во соопштението на Дирекцијата за комуникации на турското претседателство.

Се додава дека Ердоган изразил воодушевување од успехот што Албајрак го постигна за две години како министер.

Албајрак (42) вчера соопшти дека се повлекува од функцијата од здравствени причини.

Тој беше назначен за министер за финансии во јули 2018 година, а пред тоа беше министер за енергетика.

Албајрак е оженет со ќерката на Ердоган, Есра, со која има четири деца.

Прочитајте и...  Полска најави правни активности против Фајзер за недоставување на сите вакцини

Извор:МИА

Поврзани вести

Новата зграда на ЕЛЕМ ќе остари додека добие употребна дозвола

Весна Дамчевска

Ако нема „брат за брат“, барем да има „сирење за пари“

Соња Христовска Угриновска

Попишувачите гарантираат безбедност, а бојкотот казна

Весна Тодоровска

На денешен ден – 23 јануари

Слободен печат

Во прогонство помина осум години, денеска се празнува големиот епископ Ниски

Слободен печат

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Остави Коментар