Ердоган: Исламска држава нема да постои во Северна Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган гарантира дека терористичката група Исламска држава нема да биде присутна во Северна Сирија, по воената операција во регионот насочена против курдските формации.

Обраќајќи се пред пратениците од сопствената Партија за правда и развој, Ердоган рече дека затворениците, припадници на Исламската држава, кои биле сместени во затвори на Курдите, ќе бидат држани под надзор.

Тој додаде дека некои од нив, кои ќе бидат примени од земјите, чии граѓани се, ќе бидат вратени во родното место.

Прочитајте и...  Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Прочитај повеќе

Објавен повикот за технолошки развој за брзо прилагодување

Слободен печат

Францускиот авто – гигант затвора 15 илјади работни места

Слободен печат

ОН: Итно се потребни 2,4 милијарди долари помош за Јемен

Слободен печат

Брнс: Прелетот на воените авиони е гест преку кој што ви посакуваме добредојде како 30-та ченка на НАТО

Слободен печат

Трамп влегува во „војна“ со Мадуро

Слободен печат

Твитер го сокри твитот на Трамп: Kога ќе почнат грабежите, ќе почне и пукањето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јоану: Кипар е единствената земја во ЕУ што тестираше 12 отсто од граѓаните за коронавирусот

Слободен печат

Вонредна состојба во неколку руски области заради шумските пожари

Слободен печат

Народна банка: Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања вршат преку кредитните трансфери и платежните картички

Слободен печат

Штип: Сите кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да останат во самоизолација

Слободен печат

Пауновски: Никој не може да ги легитимира граѓаните при влез во ресторан, освен малолетните лица кои ќе побараат алкохол (ВИДЕО)

Слободен печат

Јужна Кореја повторно воведе рестриктивни мерки: Нови жаришта на коронавирусот во Сеул

Слободен печат