Ердоган и Пенс се договорија: Турција ќе ги паузира воените операции во Сирија

Турција се согласи да ја паузира операцијата во северна Сирија, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс, пренесува „Би-Би-Си“.

Воените акции во Сирија ќе бидат паузирани за 120 часа, додека САД ќе помогнат во борбата против „уредно повлекување“ на трупите предводени од Курдите од таканаречената „безбедна зона“ на границата.

Овој договор е постигнат на денешната средба меѓу Пенс и турскиот претседател Ердоган.

Прочитајте и...  Шахпаска: Да излеземе и да гласаме безбедно, почитувајќи ги сите протоколи за заштита на здравјето (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не го потпишаа барањето за подобар живот на децата со посебни потреби

Слободен печат

Британија ќе им исплаќа бонуси на работодавачите што ќе ги вратат работниците на работното место

Слободен печат

Нова цена на струјата за два месеца

Слободен печат

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Слободен печат

Мицкоски: Очекувам сериозна поддршка од граѓаните за коалицијата „За обнова за Македонија”

Слободен печат

Ваучерскиот туризам може да почне: Ако сакаш во хотел, ќе доплатиш екстра пари

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче и Биба Додева: Зголемен е бројот на лекови и биолошка терапија за пациентите со малигни заболувања

Слободен печат

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Слободен печат

Мета: Во С. Македонија има клима на безбедност и демократија, благодарение на зрелоста на политичкото лидерство

Слободен печат

Манчевски: Дополнителни 250 електронски услуги и дигитализацијата на клучните регистри

Слободен печат

Градоначалникот на Сеул е пријавен за исчезнат

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на бесконтактна технологија

Слободен печат