Ердоган и официјално прогласен за победник на претседателските избори во Турција

Ердоган реизбран за претседател на Турција/Фото: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Реџеп Таип Ердоган победи во вториот круг од претседателските избори и беше реизбран за претседател на Турција, изјави шефот на турскиот Врховен изборен совет. Претседателот на Советот, Ахмет Јенер, официјално ги објави резултатите од изборите, наведувајќи дека Ердоган е избран за нов претседател со 52,14 отсто од гласовите.

Дури и сите гласови кои се уште не се внесени во системот да одат за друг претседателски кандидат, резултатите нема да се променат.

Ердоган доби 27.513.587 гласови или 5214%, според податоците објавени од страна на Врховниот изборен совет на земјата, победувајќи го неговиот противкандидат Кемал Киличдароглу кој имаше 25.260.109 гласови или 47,86%.

И Зеленски му честиташе

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му честиташе на Ердоган.

„Му честитам на претседателот на Турција за неговата победа на претседателските избори“, напиша тој. Сметаме на натамошно зајакнување на стратешкото партнерство во корист на нашите земји, како и на зајакнување на соработката за безбедноста и стабилноста на Европа“, додаде тој.

 

Старите пријатели му честитаат на Ердоган – Путин, Вучиќ, Додик, Орбан, Рама…

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот