-3 C
Скопје

Ердоган го смени шефот на централната банка поради рекордниот пад на лирата

Турскиот претседател Реџеп Таир Ердоган го смени денеска шефот на централната банка поради високата инфлација и рекордната ниска вредност на лирата.

Поранешниот министер за финансии Наци Агбал ќе го замени Мурат Ујсал, според уредбата на претседателот објавена во Службен весник.

Одлуката е донесена откако лирата во петокот изгуби речиси третина од вредноста од почетокот на годината и во однос на американскиот долар достигна рекордни 8,58, а годишната инфлација изнесува 11,89 отсто.

Ујсал е именуван за претседател на централната банка во јули 2019 година откако неговиот претходник не успеа да ги намали каматите за да ја поттикне економијата.

Ердоган повика на намалување на каматните стапки, побивајќи ја прифатената економска теорија дека високите стапки може да ја зауздат инфлацијата. Тој смета дека со падот на каматните стапки паѓа и инфлацијата.

Прочитајте и...  При рутинска контрола во сообраќајот: Фатен 47-годишен неготинец со фалсификувана возачка дозвола

Минатиот викенд ги опиша каматите, девизниот курс и инфлацијата како „ѓаволски триаголник“.

Ердоган и турскиот министер за финансии, неговиот зет Берат Албаирак, често за економските проблеми со кои се соочува Турција ги обвинуваат странските сили.

Агбал е именуван од својата претходна позиција на шеф на претседателската дирекција за стратегија и буџет. Бил и министер за финансии од 2015 фо 2018 година.

Неговата нова улога доаѓа додека Турција се плаши од влошувањето на односите со САД по доаѓањето на Џо Бајден за претседател.

(Извор: Бета)

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар