Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Ердоган додаде дека Калифа Хафтар не е човек од доверба и дека меѓународната заедница не требаше да биде индиферента на “воениот удар во Либија“.

Посетата на Грција на генералот Калифа Хафтар кој што управува со источна Либија предизвика судир помеѓу Анкара и Атина. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган го обвини премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис дека погрешно „игра“.

-Грција е во тешка политичка позиција. Вознемирена е зошто не беше поканета на Самитот во Берлин. Грчкиот премиер игра погрешна игра. Чекорите кои тој ги презема не се праведни. Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција-изјавил Ердоган.

Ердоган додаде дека Калифа Хафтар не е човек од доверба и дека меѓународната заедница не требаше да биде индиферента на “воениот удар во Либија“.

-Тие продолжија да го бомбардираат Триполи. Се надевам дека меѓународната заедница ќе се држи до ветувањата. Ако не, ние секако дека ќе го следиме оваа прашање. Ние сме изјавиле дека трајно решение во Либија може да се обезбеди само преку дијалог. Турција е клучот на мирот во Либија со нејзините теренски напори и дипломатија- изјавил Ердоган.

Прочитајте и...  Рускоска: Груевски кукавички избега пред да се соочи со правдата за „крвавиот четврток“

Прочитај повеќе

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција