11 C
Скопје

Ердоган до ЕУ: Ќе ги отворам „портите” кон ЕУ за сириските бегалци ако сметате дека вршиме инвазија во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека ќе ги „отвори портите” за сириските бегалци од неговата земја кон Европа, одвивајќи ги критиките на Европската унија за тековната воена офанзива во североисточна Сирија.

– Вие не можете да ја оквалификувате нашата операција како инвазија – изјави Ердоган во Анкара во порака до ЕУ.

– Тогаш ќе ги отвориме портите и ќе испратиме 3,6 милиони бегалци, нагласи Ердоган. Тој додаде дека турската воена операција е насочена само кон „елиминирање на теророт”.

Прочитајте и...  Жестока дебата - Жерновски кон Јанушев: Мицкоски пет дена се крие за лагата дека во Софија ни се распарчува државата

Поврзани вести

Македонија ќе биде претседавач со ОБСЕ во 2023 година

Слободен печат

Директорот на АФПЗРР Николче Бабовски оди во самоизолација

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Вакцината е бесплатна, ќе се вакцинираат сите здравствени работници и следните групи граѓани

Марина Дамческа

Османи: Имаме поддршка од сите земји членки на ЕУ, останува прашањето со Бугарија

Слободен печат

Петмина повредени во сообраќајка кај Струмица

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Изјава на министерот Филипче и д-р Грозданова

Слободен печат

Остави Коментар